
Badanie ABR/BERA
Metoda słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR/BERA) umożliwia ocenę funkcjonowania ślimaka, nerwu słuchowego, a także wyższych pięter drogi słuchowej. Pozwala również określić miejsce uszkodzenia narządu słuchu i obiektywnych prób słyszenia dla częstotliwości 500 Hz, 1000 Hz oraz ok. 2000-4000 Hz.
Badanie ABR jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym wykonywanym w stanie wyciszenia (lub snu w przypadku dzieci). Przed badaniem, miejsca na skórze głowy, w których zostaną przyklejone elektrody, przeciera się specjalnym gazikiem. Do uszu wprowadzane są słuchawki, przez które podawane są dźwięki. Elektrody przyklejone do skóry połączone są z systemem komputerowym, umożliwiającym rejestrację potencjałów słuchowych. Reakcja na dźwięki zostaje zapisana, dając tym samym ocenę czułości słuchu. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, w bezruchu, w trakcie badania pacjent powinien być wyciszony i odprężony.
Badanie nie wymaga żadnej współpracy, odpowiedzi ze strony pacjenta. Wyniki badania przedstawione są w postaci wykresów (fal).
Badanie ABR można stosować bez ograniczeń wiekowych, a więc zarówno u noworodków, jak i osób dorosłych. Dla małych dzieci, w wieku kilku miesięcy, jest to obecnie standardowe badanie służące do obiektywnej oceny wielkości ubytku słuchu. Kilkumiesięczne dzieci zazwyczaj badane są we śnie naturalnym, natomiast dzieci w wieku od roku do 4 lat – w stanie czuwania lub śnie naturalnym.